Experti ze Spojených národů odsoudili mýtus kolem pesticidů

Kolem pesticidů se tradují různé pověry. Jednou z nich je, že jsou potřeba, aby se nakrmila rychle rostoucí světová populace. Toto prohlásili experti na jídlo a znečištění ze Spojených národů.

Tato nová zpráva, která byla včera představena Radě pro lidská práva, je velmi kritická ke globálním korporacím, které vyrábějí pesticidy. Stojí v ní, že pesticidy mají „katastrofický dopad na životní prostředí, lidské zdraví a společnost jako celek“.

Údajně způsobí 200 000 smrtí ročně na akutní otrávení. Autoři říkají: „Je čas vytvořit světový proces, pomocí kterého přejdeme k bezpečnější a zdravější zemědělské výrobě.

Pesticidový průmysl se brání, že jejich produkty jsou nezbytné pro ochranu plodin a zajištění dostatečných zásob jídla.
„Je to mýtus,“ prohlásil Hilal Elver, zpravodaj OSN. „Používání více pesticidů nemá nic společného se zbavením hladu. Podle Organizace pro výživu a zemědělství jsme schopni nasytit devět miliard lidí. Produkce zajisté roste, ale problémem je chudoba, nerovnost a distribuce.

Zpráva dále říkala: „Chronické vystavení pesticidům je spojeno s rakovinou, Parkinsonovou a Alzheimerovou nemocí, neplodností a dalšími nemoci.“ Dokument doporučuje vytvořit světovou smlouvu, která by regulovala používání pesticidů a směrovala k přirozenějšímu potlačení škůdců.

Doufejme, že toto povede k nějaké změně, která zachrání sta tisíce životů.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *