Hmota, která zahojí otevřenou ránu za minutu?

Mezinárodní výzkumný tým přišel na přelomový vynález – hmotu, která zahojí otevřenou ránu za šedesát vteřin! Je to speciální lepidlo, které zacelí i vážná zranění bez negativních účinků.

Biomedicínští inženýři z Univerzity v Sydney a Spojených států spojili své síly, aby přišli na život zachraňující gel s názvem MeTro. Výsledek jejich práce byl publikován v Science Translational Medicine.

Po neuvěřitelných výsledcích na zvířatech následují testy na lidech. Když dopadnou úspěšně, tak můžeme čekat masovou produkci během několika let.

Dá se aplikovat jak na vnější rány, tak na vnitřní rány, což ho činí skvělým pomocníkem pro lékaře, záchranáře nebo laiky. Stačí hmotu podobnou gelu nanést na ránu, nasvítit UV světlem a za minutu je o poranění postaráno.

Dokonce se dá nastavit délka rozpadu degradujícího enzymu. Od pár hodin až po měsíce. Z toho vyplývá, že oproti klasickým stehům je toto řešení rychlejší, bezbolestnější a příjemnější.

Využití je obrovské – nemocnice, těžké automobilové nehody, zranění na málo dostupných místech najdou jednoduše uplatnění pro nový vynález. Dobře se skladuje, dobře reaguje na tkáně a lehce se používá. Gel by se mohl stát součástí domácích a automobilových lékáren.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *