Sázel jeden strom v poušti po dobu 37 let. Výsledek je neuvěřitelný!

Jadav Payeng sázel jeden strom každý den v poušti po dobu 37 let, až z toho vysázel celý prales! Dnes vám přinášíme jeho inspirující příběh!

Na východě Indie se nachází město Jorhat. Je to druhé nejrychleji rostoucí město státu Assam s velkým množstvím historických památek z dávných kultur. Na severu leží řeka Brahmaputra, na které se rozkládá největší říční ostrov na světě Majuli. Ostrov je ale ohrožený erozí, která podle vědců způsobí potopení ostrova za 15 až 20 let.

Kvůli erozím a záplavám ztratilo Majuli 50% půdy od roku 1917. Dá se tomu zabránit? Teoretici mohou spekulovat, ale jeden muž nemá čas na debaty, ale pouze na akci.

Místní fotograf z Jorhatu jako malý naprosto miloval říční ostrov Majuli. Připadal mu jako ráj. Když se tam po něm jednou procházel a dokumentoval, uviděl uprostřed pouště obrovský les. Následoval muže, kterého tam viděl a začali se spolu bavit. (Ve čtvrté minutě je vidět les uprostřed pouště).

Od roku 1979 pěstuje každý den jeden strom. Díky jeho neustálé péči vyrostl z toho les větší než Central Park v New York City. Říká se, že je rozlohou velký 550 hektarů, oproti Central Park o rozloze 341 hektarů.

Přilákal 115 slonů, které tam žijí 3 měsíce v roce. Dále tam žijí nosorožci, jeleni a další zvířata.
Zároveň má skvělé nápady! Kácet stromy nehodlá, ale snaží se vládě říct, aby vysázela kokosové stromy. Jsou rovné, dobré pro ekonomiku, zabraňují erozi a změnám klimatu. Pět let by trvalo vidět rozdíl v Majuli a 7 let v jiných oblastech.

Říká, že bude sázet do posledního dechu. Už ani nemusí kupovat semínka, stromy je sami produkují. Má to teď jednoduší a zvládá toho víc. Pečuje o les, stará se o zvířata a za jeho zásluhy mu předali cenu. Ta ho ale nezajímá, chce pomáhat.

S láskou sází a láska ostrov zachrání. Člověk, který dělá jednu malou věc každý den, má větší vliv než někdo, kdo udělá jednu velkou věc. Místo stěžování se dal do akce. Rozdíl? Posuďte sami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *