Transparentní články mohou změnit jakýkoliv skleněný povrch v solární panel!

Nové transparentní články dokáží využít jakýkoliv skleněný povrch a změnit ho v solární panel vyrábějící elektřinu! Potenciál je obrovský – auta, mobilní telefony, mrakodrapy nebo domy.

Jak to funguje?

Systém používá materiály, které pochytávají ultrafialové a infračervené vlnové délky. Ty pak vede na okraj povrchu, kde se přemění na elektřinu pomocí tenkých fotovoltaických článků.

Kdo na to přišel?

Vědci z Michiganské státní univerzity publikovali článek v deníku Nature Energy, kde psali o tom, jak by mohl vynález téměř uspokojit požadavky Spojených států po elektřině a drasticky snížit závislost na fosilních palivech.

Využití

Ultratenké transparentní články mohou být nasazeny na jakékoliv skleněné povrchy, tudíž není nutné okna vyměňovat. Mrakodrapy, domy, auta nebo mobilní telefony jsou všechno potenciální místa využití.

Aby se tento vynález mohl vyrovnat tradičním panelům, musí zvýšit účinnost z 5% na 15-18% (úroveň všedních panelů). Podle vědců se tam brzy dostanou. Normální solární panely prochází různými výzkumy již 50 let, ale na tomto vynálezu se pracuje teprve 5 let.

Jenom v Americe by se dalo využít 5-7 miliard metrů čtverečních skleněných povrchů, které by vyprodukovali 40% poptávky elektřiny v USA, nebo 100% poptávky až se zlepší energetické zdroje. Představte si to v globálním rozsahu.

Na trhu by výrobek mohl být do pár let. Nová technologie nabízí slibnou cestu k levné energii. Skvělé!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *