Může „tuhý déšť“ změnit mexické zemědělství k lepšímu?

Mexiko má nejsušší přírodní podmínky pro zemědělství na světě a kvůli nedostatku deště v posledních letech se situace stále zhoršuje. Může zázračný prášek „Solid Rain“ (Tuhý déšť) změnit mexické hospodářství k lepšímu?

Solid Rain je super-absorpční polymer, který zajišťuje vláhu rostlinám tím, že ji nasákne a udrží v zemi po dobu několika let. Dokáže nasáknout vodu až do pětinásobku své původní velikosti!

Není to nejnovější vynález. Jeho historie se datuje až do roku 1970, kdy ministerstvo zemědělství USA vyvíjelo super-absorpční látku zvanou „Super Slurper“. Zatímco ve Spojených státech se používal do plenek, Mexičan se rozhodl využít jeho potenciálu jiným způsobem. Vyvinul odlišný produkt, který si patentoval a založil společnost Solid Rain.

Na trhu je produkt už 10 let, ale stále není známý a hojně používaný, protože ministerstvo se nestará o reklamu a spoléhá na to, že si o tom farmáři sdělí sami.

Deset gramů prášku absorbuje 1 litr vody a udrží se v půdě osm až deset let podle firmy. Výzkum ukázal, že pozemky, na kterých se používal „Tuhý déšť“ zaznamenaly o 300% vyšší výnos než ostatní farmy. Tento výzkum se prováděl rok a byl řízený mexickou vládou. Sklidili 3 000 kilogramů slunečnic na jeden hektar oproti 1 000 kilogramů. Fazolí sklidili také 3 000 kg, ale oproti 450 kg!

Aplikovat prášek na jeden hektar stojí 500$, tedy 13 000 korun.

Samozřejmě, že tento vynález má své odpůrce, kteří říkají, že jakmile gel vyschne, začne si brát vodu z kořenů, ale farmáři si produkt pouze chválí. Přírodu údajně Tuhý déšť nepoškozuje a není toxický.

Uvidíme, jestli tento skvělý produkt se rozšíří mezi zemědělce a změní hospodářství k lepšímu!

zdroj: extrastory.cz