Nový klinický test zbavil děti alergie na arašídy

Věděli jste, že alergie na arašídy patří mezi nejobvyklejší alergie mezi lidmi? A když se podíváte na složení mnoha potravin, tak zjistíte, že se objevují téměř všude. Australští výzkumníci z Murdoch Children’s Research Institute možná přišli na průlomové řešení v léčbě této obtíže.

O co jde? Vědci vystavili děti arašídovému proteinu a kombinovali ho s probiotikem Lactobacillus rhamnosus. Říká se tomu arašídová orální imunoterapie (PPOIT). Místo toho, aby se vyhýbali alergenu naučí organismus látku tolerovat.

Léčba byla zkoušena na 48 dětech, z nichž polovina měla zmíněnou kombinaci látek a druhá skupina měla placebo. Jednou denně si braly lék po dobu 18 měsíců.

Po čtyřech letech je přišli výzkumníci zkontrolovat a zjistili, že z léčené skupiny mohlo jíst buráky 82% dětí, zatímco ze skupiny s placebem jen 4% dětí.

Okolo 250 milionů lidí mají alergii na arašídy, proto nadchla tato zpráva jak vědeckou komunitu, tak celou společnost. Arašídy jsou nejčastější příčinou smrti na anafylaptický šok a léčba jako je tato má potenciál zachránit miliony životů.

Výzkumníci se pokusí aplikovat tyto poznatky na další alergie spojené s jídlem. Doufejme, že se lidé s touto alergií nebudou muset omezovat v jídle, a budou most jíst normálně!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *