První větrná farma plující na oceánu bude napájet Skotsko!

První větrná farma plující na oceánu bude napájet 20 000 domů ve Skotsku elektřinou! Inspirace pro tento vynález byly ropné vrty, které dokáží vystát i ty nejsilnější bouřky bez toho, aby se jim něco stalo.

Dvě z pěti turbín byly přemístěny norskou alternativní energickou společností Statoil. Bude to úplně první plující větrná farma na světě!

Elektrárna bude vzdálena od pobřeží 24 kilometrů a nese s sebou spoustu výhod. Jednou z nich je, že vystojí vichřice. Druhou je, že nebude působit jako pěst na oko pro spoustu místních. I konzervativci si nový vynález chválí, jelikož není pravděpodobné, že by turbíny ohrožovaly ptactvo, které si staví hnízda na pobřeží.

Všech pět turbín, které tvoří Větrnou farmu Peterhead, budou dosahovat výšky 175 metrů a spodní část ve vodě bude dlouhá 70 metrů. Typické elektrárny v pobřežních vodách mohou být zasazeny do vody, která má hloubku 40 metrů.
Peterhead přináší naději pro například Ameriku a Japonsko, které obklopují hluboké pevninské šelfy a jsou pro klasické elektrárny nepřístupné.

Nových vynálezů je čím dál víc, nemyslíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *