Mexická výzkumnice vynalezla biologicky rozložitelný plast z kaktusu

Biologicky rozložitelné, lidmi a zvířaty poživatelné a dají se z toho vyrábět například tašky? To je plast z kaktusu, který vynalezla mexická výzkumnice Sandra Pascoe Ortiz.

Profesorka chemického inženýrství na University of the Valley of Atemajac přišla na způsob, jak vyrobit plast z kaktusu, který se po měsíci rozloží, ve vodě již po pár dnech. Její vize je, že se tímto vynálezem bude moci nahradit jednorázové nádobí, plastové tašky a všeobecně jednorázové plastové produkty.

Sandra k tomu využívá opuncii (též nopál), konkrétně džus z této čeledě. Ten pak dá do ledničky, přidá netoxickou recepturu, laminuje, a pak se z toho může udělat libovolný tvar o libovolné tloušťce a barvě.

V současnosti trvá výroba 10 dnů, ale Sandra si myslí, že se ta doba ještě zkrátí. Jeden z vícero plastových vynálezů, které jsou šetrně k životnímu prostředí.

Doufejme, že takovéto plasty se začnou používat v masovém měřítku. Co ale můžeme všichni udělat, je snížit naši nadměrnou spotřebu plastů. Co na to říkáte vy?

P.S. Poživatelné plasty, ale ne příliš chutné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *