Gravitací poháněné světlo rozsvěcí celý svět
Více než miliarda rodin nemají jak si rozsvítit své domovy ve chvíli, kdy zapadne slunce. Gravitací poháněné světlo tomu již nějakou dobu dělá přítrž.
Petrolejové lampy, které jsou nejčastějším řešením s sebou nesou spoustu vad. Ohrožují zdraví, bezpečnost domovů, znečisťují prostředí a to za velmi vysokou cenu.
Skvělé je, že britští vědci přišli v roce 2009 s řešením, jak nebezpečné svítidlo odstranit a nahradit kameny. Kameny?
Funguje to na jednoduchém principu – gravitace.
GravityLight je jednoduchý kladkový systém, který se naloží kameny, pískem, hlínou a pohání mini generátor, díky němuž vytvoří dostatek energie na rozsvícení místnosti po dobu 30 minut.
Přes generátor je možné dobíjet i baterky pro rádia. Přístroj stojí pouze 5$, což je i pro chudé obyvatele přijatelná částka vzhledem k vysoké ceně petrolejových lamp a solárních panelů.
V roce 2012 byl vytvořen prototyp. Martin s Jimem ho dali na crowdfundingový server a během 30 dnů vybrali $399,590. Dnes se věnují tomu, aby mohli dodat tyto přístroje do zemí, kde elektrická energie není samozřejmostí jako například v České republice. Jedná se například o Indii, Afriku, Asii, odlehlé části severní Evropy a Ruska.
Třetina lidí na světě je bez elektřiny (1,5 miliard lidí) a toto jim pomáhá žít i po zatmění. Děti studují, rodiče pracují, rodiny si spolu užívají. Vše za pomocí zařízení za sto korun.