Neuvěřitelné „superdřevo“ je pevné jako ocel ale šestkrát lehčí!

Je to větev? Je to strom? Je to „superdřevo“! Odborníci z University of Maryland vytvořili tzv. „superdřevo“, které je 10x tvrdší a pevnější než obyčejné dřevo a také odolnější než mnoho slitin titanu.

Proces tvorby přírodní náhražky oceli začíná namočením dřeva do směsi hydroxidu sodného a siřičitanu sodného. Zde se „povaří“ a poté dřevo putuje do druhé fáze – komprese. Stlačení způsobuje zhroucení stěn mezi jednotlivými buňkami a souběžně se zahřívá kolem 100°C, což umožňuje vznik nových chemických vazeb.

Konečný výsledek, jak je vidět pod mikroskopem, je několik vrstev dřeva nabalených na sobě. Finální materiál má o pětinu menší tloušťku, ale třikrát větší hustotu. Pevnost superdřeva vděčí velkému množství vodíků spojených s nanovlákny celulózy.

Tato skvělá inovace by mohla mít široké použití v průmyslu. Úžasné je, že superdřevo je srovnatelné s uhlíkovým vláknem a může se použít při konstrukci budov, automobilů, letadel a vlastně kdekoliv, kde je třeba značná odolnost, pevnost a balistický odpor.

Měkká dřeva jako borovice a balza, která rostou rychle a jsou ekologicky šetrná, by mohla nahradit pomaleji rostoucí, ale hustší dřeva jako týková dřeva v nábytku a stavbách,“ sdělil Liangbing Hu, jeden z autorů projektu.

Levnější než ocel, stejně pevné, ne-li pevnější. Bude doba dřevěná? Zní to neuvěřitelně, co na to říkáte? 

Foto: University of Maryland

1 komentář: „Neuvěřitelné „superdřevo“ je pevné jako ocel ale šestkrát lehčí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *