S.A.W.E.R. – české zařízení schopné získat vodu i na poušti

Na světové výstavě EXPO2020 v Dubaji nás bude reprezentovat unikátní české zařízení, které je schopné získat vodu i na poušti a to v nevídaném množství. Šlo by tak kultivovat poušť a vytvořit oázy?

Ano, šlo! To je jeden z ambiciózních cílů, které si stanovilo pražské ČVUT a jeho Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) a Botanický ústav Akademie věd. Jak to tedy funguje?

Solar Air Water Energy Resource (S. A. W. E. R.) se skládá ze dvou systémů, jeden na získávání vody z pouštního vzduchu a druhý pro kultivaci pouště v úrodnou půdu. První systém použije desikant, což je materiál schopný na svůj povrch vázat vodní páry absorpcí. Ten venkovnímu vzduchu odebere vodní obsah a zadrží ho na svém povrchu. A tak stále dokola.

Trochu porovnání …

Za běžných okolností (třeba v Evropě) by se použil běžný chladič, na kterém vodní pára při nízké teplotě zkondenzuje, ale ten dostane ze vzduchu v průměru 10l/ den. S.A.W.E.R. získá ale 200l za den. To už je podstatný rozdíl, nemyslíte? V poušti je navíc poháněný solární energií, takže může běžet celý den a navíc bez obsluhy.

Kultivace pouště

Teď se dostáváme k tomu, jak oživit poušť. Když je velké teplo, tak se všechna voda ze země odpaří. Stačí tedy přidat vodu do země a můžeme začít kultivovat! K tomu se používá speciální fotobioreaktor, který využívá část vytvořené pitné vody. Směs vody, řas a organicky navázaných živin se aplikuje v 20cm hloubce pomocí zálivkového systému, který dodá kořenům rostlin nutnou vodu a živiny. Tím se omezí ztráty z vypařování. Všechny tyto procesy dokáží oživit půdu natolik, že se stává vhodnou pro pěstování!

Skvěle dokázali poskládat již známé technologické části, čímž vytvořili něco nového! Otázkou zůstává, jaký to bude mít konečný vliv na životní prostředí? Pomůže planetě, když oživíme pouště? Někteří odborníci tvrdí, že ano. Co na to říkáte vy? Zde se můžete podívat na přednášku TED.

Zdroj:

https://www.fs.cvut.cz/aktuality/636-212/

https://voda.tzb-info.cz/123757-s-a-w-e-r-technologie-kultivace-pouste

https://radiozurnal.rozhlas.cz/testy-ceskeho-zarizeni-na-vyrobu-vody-v-pousti-predcily-ocekavani-projekt-sawer-7681332

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ze-vzduchu-vyzdime-vodu-cesi-vezou-na-expo-unikatni-technologii-68824?seq-no=1&dop-ab-variant=&source=clanky-home

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *