Mexická výzkumnice vynalezla biologicky rozložitelný plast z kaktusu

Biologicky rozložitelné, lidmi a zvířaty poživatelné a dají se z toho vyrábět například tašky? To je plast z kaktusu, který vynalezla mexická výzkumnice Sandra Pascoe Ortiz.

Profesorka chemického inženýrství na University of the Valley of Atemajac přišla na způsob, jak vyrobit plast z kaktusu, který se po měsíci rozloží, ve vodě již po pár dnech. Její vize je, že se tímto vynálezem bude moci nahradit jednorázové nádobí, plastové tašky a všeobecně jednorázové plastové produkty.

Sandra k tomu využívá opuncii (též nopál), konkrétně džus z této čeledě. Ten pak dá do ledničky, přidá netoxickou recepturu, laminuje, a pak se z toho může udělat libovolný tvar o libovolné tloušťce a barvě.

V současnosti trvá výroba 10 dnů, ale Sandra si myslí, že se ta doba ještě zkrátí. Jeden z vícero plastových vynálezů, které jsou šetrně k životnímu prostředí.

Doufejme, že takovéto plasty se začnou používat v masovém měřítku. Co ale můžeme všichni udělat, je snížit naši nadměrnou spotřebu plastů. Co na to říkáte vy?

P.S. Poživatelné plasty, ale ne příliš chutné.

4 komentáře: „Mexická výzkumnice vynalezla biologicky rozložitelný plast z kaktusu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *