Nikdo si nezaslouží, aby mu ubližovali aneb Jak černoška chránila člena KKK
V roce 1996 se odehrál protest v americkém městě Ann Arbor, kde osmnáctiletá černoška chránila údajného člena Kukluxklanu před naštvaným davem. Hrdinkou dne byla Keshia Thomas.
Vše to začalo, když si někdo všiml muže s konfederační vlajkou na triku a ohlásil: „Člen KKK je v davu!“ Keshia byla součástí demonstrace a téhož davu, který se pustil do muže.
Muž se snažil utéct, ale nakonec spadl následkem úderů od protestantů. Jak rány pokračovaly, trpělivost Keshia končila. Celá zděšená si lehla na muže a kryla ho svým tělem před skupinou lidí.
„Když jsou lidi v davu, tak je pravděpodobnější, že udělají něco, co by sami neudělali. Někdo musel vystoupit z davu a říct, že to není v pořádku,“ sdělila statečná žena pro BBC.
Co stálo za obrovskou dávkou soucitu k muži, kterého neznala? Její náboženské přesvědčení hrálo jednu roli, ale její zkušenosti druhou.
„Věděla jsem, jaké to je, když někomu ubližují. Všechny ty časy, kdy se to dělo mně, jsem si přála, aby se za mě někdo postavil,“ popisuje. Dále vysvětluje, že okolnosti byly jiné: „Ale násilí je násilí. Nikdo si nezaslouží, aby mu někdo ubližoval. Obzvláště ne kvůli přesvědčení. Z velké většiny ti, kteří ubližují, pocházejí z místa ublížení.“
Jestli by to samé pro ni udělal ten muž, ji nezajímalo. Prostě jednala. Už se s ním nikdy neviděla. Pár měsíců od incidentu se jí stala příhoda, která ji vzala za srdce. Někdo v kavárně ji řekl: „Děkuji.“ „Za co?“ zeptala se. Jeho odpověď byla jednoduchá. „To byl můj táta.“
Ten den projevila mimořádnou dávku laskavosti, lásky a soucitu, kterou potřebujeme v dnešní době víc.