První dámská pytlácká jednotka střeží Afriku

Pytlačení v jižní Africe ohrožuje tisíce životů ohrožených zvířat a trhá komunity od sebe. Může první dámská pytlácká jednotka Black Mambas (Černé mamby) změnit pravidla hry?

Mladé jihoafrické ženy chrání přírodní rezervaci Balulele – 40 000 hektarů divočiny, která hraničí s Krugerovým národním parkem.

Toto území je známé svou přirozenou krásou a hojně se vyskytující divokou zvěří. Turisté si tu platí špičkové ubytování a krásné safari projížďky. Pro místní je ale realita úplně jiná…
Téměř 80% lidí je pod 35 let a polovina z nich jsou nezaměstnaní. Nemluvě o mizivé šanci vystudovat vysokou školu.

Tato území jsou jedním z největších útočišť pro pytláky. Je to trh řízený poptávkou různých zemí, mezi které patří Čína a Vietnam. Statistiky uvádí, že v roce 2015 bylo zabito 1 175 nosorožců.

„Nikdy nebudeme schopni celý problém vyřešit. Nikdy to nebude takto snadné,“ tvrdí správce Balule Craig Spencer.
„Pytláci se takto chovají částečně kvůli chudobě a částečně kvůli rozdílům mezi bohatými rezervacemi a komunitami. Potřebujeme vzdělání a zapojení lidí. Silné ženy jsou nejlepší způsob, jak na to jít.

Proto v roce 2013 založil Craig Černé mamby. Původně trénoval 6 nezaměstnaných žen, oblékl je do vojenských uniforem a poslal je do terénu. Nyní jich je 36! Musely se naučit, jak se vyhýbat lvům, gepardům a naštvaným slonům. Rozpoznat stopy a pachy zvířat. Tím změnil nejen život šesti mladých slečen, ale i postoj lidí vůči ženám.

„Když jsem se přihlásila, má rodina a přátelé to moc nechápali. Mysleli si, že to mohou dělat pouze muži,“ sdělila Mkhebela. „Ukázaly jsme jim opak. Starší paní mi říkají: ‘Kéž by nám daly šanci za mlada dělat to, co děláte vy‘ “.

Denně nachodí 21 kilometrů, aby zkontrolovaly známky po vetřelcích, zraněných zvířatech a ilegálních aktivitách. Odkrývají pasti, díry v plotech připravené pro útok. Nutno poznamenat, že nejsou ozbrojené. Jejich ozbrojená jednotka v případě potřeby není vzdálená.

V noci vysílají signály na kilometry daleko, že jsou poblíž a sledují rezervaci. Jednou v noci zastrašili pytláky, kteří se vydali na útěk. Ženy je pronásledovaly, ale uprostřed toho všeho ztratily ozbrojenou jednotku. Vyvázly v pořádku, ale rizika jsou každý den velmi vysoké pro obě strany.

Muži jsou zásadně toho názoru, že by měly být agresivní a nosit zbraně. Ale ve skutečnosti to vede k ještě většímu násilí. C. Spencer si myslí, že u žen je více pravděpodobné, že si všimnou důležitých znamení, kde může docházet k pytlačení.

Skvělou zprávou je, že Čína uvalila zákaz na obchodování se slonovinou. Tah, který může zachránit několik tisíc životů.

Za poslední rok odstranily Mamby 231 pastí, našly a zničily 3 pytlácké tábory, zastavily 14 pokusů o přepadení zvířat a zatkly šest pytláků. Vedly 20 operací, které zachránily čtyři slony, pět nosorožců, šestnáct buvolů, jednoho geparda, osm lvů a mnoho antilop.

V dubnu přednášely v New Yorku před stovkami lidí na večeři, která řešila ochranu zvěře. To je velká čest pro kohokoliv, natož pro 23 letou dívku z jižní Afriky.

„Je to mé poslání. Musím chránit tyto zvířata.“  Co k tomu dodat. Skvělé!

Zdroj: positive.news
Foto: Maurizio Martorana