Jak 14 vlků uvedlo přírodu do harmonie

Je fascinující pozorovat, jak příroda a ekosystémy se automaticky regulují. Příběh o 14 vlcích, kteří změnili chování řeky a uvedli přírodu do harmonie vás zajisté nadchne stejně jako mě!
„Jak?“ je nejspíše vaše první otázka. Pojďme se na to spolu podívat.

V roce 1995 odchytili kanadští biologové spolu s US Fish a Wildlife Service 14 vlků, které umístili do Yellowstonského národní parku. Tam totiž vlci vyhynuli v roce 1926. Dlouhá doba bez vlků…

Je známo, že vlci zabíjejí různé druhy živočichů, ale zároveň dávají život jiným zvířatům.
Počet jelenů se za 70 let rapidně zvýšil, protože nebyl, kdo by je lovil. I když se lidé snažili tento počet snížit, jeleni stihli zredukovat vegetaci na úroveň, kde už nic nebylo.

Jakmile se objevili vlci, začali mít pozoruhodné účinky. Nejprve zabili pár jelenů, ale to není průlomové. Významnější bylo, že změnili chování jelenů. Začali se vyhýbat určitým místům v parku. Místům, kde by mohli být lehce chyceni do pasti. Tato území se okamžitě regenerovala. Za pouhých šest let stihli vyrůst stromy!

Z údolí se stal les topolů, vrb a dubů. Poté se vraceli ptáci, počet zpěvných opeřenců se zvyšoval. Počet bobrů se zvětšoval, protože bobři rádi jedí stromy. Jelikož jsou ekosystémovými inženýry, stavěli hráze, které se stali útočištěm pro vydry, ondatry, kachny, ryby, plazy a obojživelníky.

Vlci zabili kojoty a jako důsledek toho počet králíků a myší stoupl, což vedlo k více jestřábům, lasicím, liškám a jezevcům. Havrani a orli přiletěli jíst mršiny, které za sebou vlci zanechali. Medvědi se taky přišly nadlábnout zbytků a jejich počet se také rozrostl. Zčásti proto, protože bylo více bobulí, které vyrostly na obnovených keřích. Medvědi upevnili dopad vlků, když zabili mláďata jelenů, na kterých se poté najedli vlci.

Harmonie

A tady se to stane velmi zajímavým. Vlci změnili chování řeky. Řeky se přestali tolik klikatit, kanály se zúžily, více tůněk se utvářelo. Důvodem je, že zregenerovaný les stabilizoval břehy, tudíž byly řeky více upevněny v jejich směru. Toto vše je skvělé pro divoká zvířata.

Vlci, ač nízcí v počtu, změnili nejen celý ekosystém Yellowstonského národního parku (obrovského území), ale i jeho fyzickou geografii.
Může se nám zdát, že malý počet jedinců nemají vliv na společnost/přírodu. Na to bych odpověděl starým africkým příslovím: „Jestli si myslíte, že jste příliš drobní na to, aby jste něco zmohli, zkuste strávit noc s komárem.“

zdroj: překlad k videu 

3 komentáře: „Jak 14 vlků uvedlo přírodu do harmonie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *