Turbína by mohla pohánět Japonsko na 50 let

Mocné tajfuny, které každým rokem řádí po japonském pobřeží a zanechávají za sebou ničivou stopu, by mohly být využity jako nový zdroj energie pro Japonsko a další oblasti, které postihují tyto bouře.

Japonský vynálezce Atsushi Shimizu vynalezl první tajfunovou turbínu na světě, která by dokázala pohánět Japonsko využítím síly mocných hurikánů. Tvrdí, že řada generátorů by zvládla z jediné bouře nashromáždit dost energie na 50 let. Šest takových bouří udeřilo za tento rok.

„Větrné generátory, které Japonsko importuje z Evropy nejsou vhodné pro specifické klima naší země,“ tvrdí Shimizu- zakladatel energetické společnosti Challenergy. Údajně mají tu nešťastnou vlastnost, že se zlomí ve větru.

Inženýři položili čepele vertikálně, aby dokázaly zdolat větrným vlivům. Klíčem je Magnusův jev – způsob, jakým vzduch obtéká rotující těleso. Tento jev dovoluje čepelím okolo turbíny generovat pohyb.

Efektivnost

Při testech dosáhly turbíny 30% efektivnosti. To je o 10% méně než u běžných větrných generátorů. Když ale vezmeme v úvahu celkovou energii, tak to není taková ztráta. Čekají je, ale určité výzvy. V současné době nemáme dostatečně vyvinuté baterie, abychom dokázali zachytit veškerou energii.

Vezměme to, ale krok po kroku. První generátor byl nainstalovaný v Okinawě. Teď už se čeká na příležitost, otestovat vynález naživo.

Kdyby tento přístroj skutečně fungoval, umožnilo by to i něco tak devastujícího jako hurikán změnit na něco užitečného.

zdroj: sciencealert.com

2 komentáře: „Turbína by mohla pohánět Japonsko na 50 let

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *