Bali zakázalo plastové tašky díky dvěma teenagerkám

Rozlučte se s plastovými taškami na tropickém ostrově v Indonésii. Bali zakázalo jejich používání a to díky dvěma teenagerkám!

Jak to začalo?

Sestry Melati (15) a Isabel (13) Wijsen byly inspirované významnými lidmi jako Mahatma Ghandi, princezna Diana nebo Nelson Mandela, o kterých se učily ve škole. Když dorazily domů, začaly přemýšlet, co mohou jako děti udělat TEĎ na Bali. Otrávené tím, jak tašky zamořují jejich nádherný ostrov, se rozhodly něco podniknout.

„Na Bali vytvoříme 680 čtverečních metrů plastů denně. To je jako čtrnáctipatrová budova,“ sdělila Isabel v jejím TED talk. „Pouze pět procent plastových tašek jsou recyklovány.“

Proto založily Bye Bye Plastic Bags – organizaci vedenou dětmi za účelem zakázat plastové tašky. Sestry neseděly za počítačem, ale šly do terénu. Vybraly 60 000 podpisů, vyčistily 427 pláží, byly na 16 vládních setkáních a oslovily 5 583 000 lidí.

Jejich snaha se zdařila, když guvernér  Made Mangku Pastika podepsal Memorandum porozumění, které do roku 2018 zakáže plastové tašky.

„Nikdy nenechte nikoho vám říkat, že jste moc mladí, nebo že tomu nerozumíte. Neříkáme, že to bude jednoduché. Říkáme, že to bude stát za to.“

Co k tomu dodat. Inspirující a skvělá dvojka!

Foto: byebyeplasticbags.org