Krysy chrání slony vyhledáváním pozemních min na migračních trasách

Krysy chrání své větší zvířecí protějšky vyhledáváním pozemních min, čímž jim umožňují bezpečně migrovat africké pláně. Miny nejsou hrozbou pouze pro lvy, tygry a slony, ale také pro lidi, kteří jsou odříznuti od vodních zdrojů, pastvin a obchodních tras.

Tyto malé detektory bomb byly přejmenovány na „HeroRats“ (hrdinské krysy) a píše se o nich po celém světě. Jejich hmotnost, která nespustí minu, a čich jsou hlavním důvodem proč jsou tak ceněné. Když najdou nějakou minu, tak je pracovníci charity APOPO odzbrojí. APOPO byla pověřena zimbabwskou vládou vyčistit od min park Great Limpopo Transfrontier – největší chráněnou krajinou oblast na světě rozpínající se přes Jižní Afriku, Zimbabwe a Mosambik.

Mosambik použil podobný přístup a nyní je po 22 letech zcela bez min! Odstranilo se 171 000 pozemních min a otevřelo se 4 200 akrů půdy. Za dvacetileté působení belgické charity APOPO odstranily krysy 106 000 min a úspěšně zjistily tuberkulózu u 12 000 pacientů, které nemocnice neodhalila, a zabránily téměř 90 000 infekcím tuberkulózy. Úžasné!

Krysy umí víc než jen vařit v pohádkách, nemyslíte?

Foto: APOPO
zdroj: goodnewsnetwork.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *