Ve Slezsku vyroste továrna na nejkvalitnější baterie na světě!

Firma He3da českého vynálezce Jana Procházky má velmi ambiciózní ale uskutečnitelný plán, který začne realizovat v nových prostorech v Horní Suché na Havířovsku. Hodlá vyrábět nejkvalitnější baterie na světě!

Již dříve jsme vás informovali o průlomovém vynálezu. Jedná se o 3D lithiové baterie, které jsou tak bezpečné, že nevybuchnou ani nezačnou hořet. Vynálezce Jan Procházka použil nanotechnologie, přeskládal části akumulátoru vertikálně namísto horizontálně a použil pouze recyklovatelné materiály. Dvacetkrát silnější tloušťka a kapacita elektrod zajistí mnohem více energie než u jakýkoliv jiných baterií.

Výroba jedné baterie sice trvá pouze 70 minut, ale v pražských Letňanech není dostatek místa pro masovou výrobu a růst firmy. Proto se přemístí do továrny o ploše 12,5 tisíc metrů čtvereční, která bude dostavěna koncem příštího roku a zaměstná okolo 250 lidí.

Továrna má mít stejnou výrobní kapacitu jako Gigafactory Elona Muska v Nevadě. Ta je s 538 tisíci čtverečními metry nejrozlehlejší budovou na světě. Procházka je často s Muskem srovnáván. Oba mají v plánu díky bateriím změnit energetiku na celém světě. Kolik by toho dokázali, kdyby spolupracovali?

První produkt bude baterie o kapacitě 1 kWh, která má sloužit k vyrovnání špiček v solárních elektrárnách. Následovat budou baterie jako záložní zdroje pro podniky a domácnosti. Poté jako součást automobilů.

Těšíme se na to, co tato firma na světě dokáže!

Foto: He3da.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *