Češi vynalezli revoluční baterii, která by mohla změnit svět

Jan Procházka vynalezl revoluční baterii určenou pro skladování velkého množství energie. Mohla by být využita pro energeticky soběstačné domy a elektromobily.

Včera byla slavnostně otevřena v areálu výzkumného ústavu první linka na nové 3D baterie společnosti HE3DA. Výroba jedné baterie trvá hodinu a deset minut.

Procházka předělal nejpodstatnější části akumulátoru od začátku. Na rozdíl od vertikálně poskládaných dílů, jsou tyto poskládány horizontálně. V praxi má dvacetkrát silnější tloušťku i kapacitu elektrod, díky čemuž dokáže přijmout mnohem více elektrické energie než současná řešení.

Tento revoluční vynález je zároveň 100% recyklovatelný.

Nanotechnologie jako nejdůležitější část

Nové baterie mají i další výhody. Dají se rychle nabít a jsou daleko bezpečnější. Tvůrci tvrdí, že se jedná o nejbezpečnější lithiovou baterii na planetě. Díky využití nanotechnologie nezačne baterie hořet ani explodovat při vnějších nárazech.

Baterie jsou prozatím vyráběny ve dvou provedeních. První je robustnější a měla by sloužit jako energetická banka pro skladování velkého množství energie. Druhý má tenčí elektrody a může najít uplatnění například v elektromobilech nebo v energetice, kde poslouží jako rychlá záloha proudu pro vykrývání výpadků. V elektromobilech mají tu výhodu, že nevybuchnou a nabízí delší dojezd.

V energeticky soběstačných domech mohou vyřešit zálohování energie. Při přetížení se energie zálohuje a při nedostatku se naopak použije. Tento vynález naštěstí zůstane v českých rukou a nebude prodán zahraničním investorům.

Představte si, jak by tento vynález mohl pomoci i v tomto případě: turbína by mohla pohánět Japonsko

zdroj: novinky.cz

2 komentáře: „Češi vynalezli revoluční baterii, která by mohla změnit svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *